مهمان : 48
امروز : 131
ديروز : 222
ماه : 797
 
تاریخ : پنجشنبه 16 آذر 1396     |     کد : 130

آیین بزرگداشت استاد حیدر عباسی (باریشماز)

آیین بزرگداشت استاد حیدر عباسی (باریشماز) آذرماه جاری در مراغه برگزار شد.

مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان شرقی در آیین بزرگداشت استاد حیدر عباسی (باریشماز) گفت: نخبگان فرهنگی و هنری ستون خیمه تاریخ و سلسله جنبان حیات فرهنگی ما هستند.
"محمد محمدپور" با تاکید بر جایگاه ویژه ی آذربایجان در تمام زمینه ها به ویژه شعر و ادب، اظهار داشت: پیشینه غنی آذربایجان در پرورش عالمان و عارفان و شاعران برجسته ای که هر یک وزنه ای در عرصه ی شعر و ادب این مرز و بوم محسوب می شوند بر همگان آشکار است.
وی تاکید کرد:ارج گذاشتن به بزرگانی که در راه پیشرفت و اعتلای فرهنگ و هنر متعالی و ارزش مدار دلسوزانه تلاش می کنند امری لازم و ضروری است و این همایش نیز با همین رویکرد برگزار شده است.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: از مضامین محوری این استاد شهیر و فرهیخته که ماندگاری کلام او را تحکیم بخشیده الهام گرفتن وی از آیات قرآن کریم است.
وی با اشاره به آیات قران کریم که درباره نبی مکرم اسلام نازل شده و وی را چراغ هدایت و بشارت دهنده و دعوت کننده به سوی خدا خوانده است،‌اظهار داشت: جریان نبوت یک فیض جاری است و انبیا فرستاده شدند تا انسان جایگاه شایسته خود را که جانشینی خدا در زمین است را بیابد .
وی افزود:‌ اگر نبوت در همان مقطع ابتر می ماند و بشریت از هدایت پیامبران و انبیا و اولیا محروم می ماند این مسئله با فلسفه هستی و فلسفه ی وجودی این دنیا سازگار نبود.
محمدپور گفت:ما اعتقاد داریم که توسعه و پیشرفت جوامع بدون توسعه فرهنگی تحقق پیدا نخواهد کرد و این توسعه فرهنگی بر دوش نخبگان و انسان هایی است که چراغ راه بشریت هستند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی استان گفت: اگر ما از شخصیت های برجسته  ای چون استاد حیدر عباسی تجلیل می کنیم به این دلیل است که ما مدیون تفکر و بینش و اثرگذاری آنها هستیم.
وی تاکید کرد: ما به واسطه ی ژرفای نگاه و اندیشه و افقی که استاد باریشماز پیش روی ما نهاده تا ما را به سمت فلاح و رستگاری هدایت کند ، مدیون وی هستیم.
وی برگزاری آیین تجلیل از استاد باریشماز را تجلیل از فرهنگ و ادب دانست و گفت: باید ابعاد مختلف شخصیتی و ادبی استاد عباسی برای نسل های آتی تبیین شود تا این سلسله متواتر شده و این مسیر امتداد یابد و بزرگان و فرهیختگان همواره در جامعه ظهور کنند.
مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی تجلیل و تکریم فرهیختگان هنری و ادبی  را از رویکردهای اصلی اداره کل عنوان کرد.
همچنین در این آیین معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: تبیین ابعاد شخصیتی نخبگان فرهنگی و هنری از جمله استاد حیدر عباسی برای نسل آینده ضروری بوده و وظیفه رسانه‌ها شاعران و هنرمندان این مرزبوم سنگین‌تر است.
یوسف نجفی اظهار کرد: شهرتاریخی فرهنگی مراغه و آذربایجان خاستگاه فرهنگی و هنری در کشور بوده و در طول تاریخ افتخارات زیادی از این خطه تربیت و تحویل جامعه شده است.
وی افزود: در طول تاریخ این خطه سرشار از بزرگان علم و فرهنگ هم چون خواجه نصیر، اوحدیمراغه‌ای، استاد کریمی، حیدر عباسی را در دامن خود پرورانده است که وجود این افراد هنرمند در استان افتخاری بزرگ بر خطه آذربایجان است.
معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش در ادامه با اشاره به اینکه استاد حیدر عباسی افتخاری برای جامعه فرهنگی و هنر دوست است، تصریح کرد: استاد حیدر عباسی در طول هفتاد و چهار سال تلاش‌های بسیاری برایافتخار آفرینی در حوزه شعر و فرهنگ انجام داده و ضروری است به پاسقدردانی از وی همه ساله این کنگره برگزار شود.
نجفی با اشاره به تاریخ پر افتخار مراغه در کشور، گفت: شهر تاریخی و فرهنگی مراغه بزرگان زیادی را در عرصه‌های مختلف فرهنگی و اجتماعیتربیت کرده و تحویل جامعه داده است.
وی ادامه داد: عبدالقادرمراغه‌ایبه عنوان یکی از بزرگان فرهنگ اینمرزوبوم توانست با تلفیق موسیقی ایرانی و ترکی، این علم و هنر را متحول کرده و الهام بخش موسیقی‌دانان تاریخ باشد.
نجفی تصریح کرد: برگزاری مراسم نکوداشت در حقیقت ارزش نهادن به فرهنگ و هنر این خطه و ایران اسلامی است که باید مسئولان ورزاتفرهنگ و ارشاد اسلامی با برگزاری این نوع مراسم‌ها یاد این فرهنگ دوستان را زنده نگه دارند.
معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش با اشاره به جایگاه فرهنگی استاد حیدر عباسی، گفت: برگزاری این نکوداشت‌ها در حقیقت ارزش نهادن به فرهنگ و هنر این خطه و ایران اسلامی است.
وی اضافه کرد: تبیین ابعاد شخصیتی و هنری نخبگان فرهنگی و هنری ازجمله استاد حیدر عباسی برای نسل آینده ضروری بوده و وظیفه رسانه‌ها شاعران و هنرمندان این مرزبوم سنگین‌تر است.
نجفی تصریح کرد: استاد در طول سال‌های زندگی پربار خود همواره در راستای اعتلای فرهنگ و ادب این مرزوبوم تلاش و مجاهدت کرده و تجلی شعور آگاهی مردم این مرزوبوم در عرصه‌های مختلف است.
وی تصریح کرد: حیدر عباسی پاسدار نجات کلامی و ادبی شهر تاریخی فرهنگی مراغه در طول سال‌ها بوده است و پاسداری از آثار وی توسط مسئولان ضروری است.
معاون پارلمانی وزیر آموزش و پرورش گفت: استادحیدر عباسی شاعر توانای شهر مراغه که در اشعار خود باریشماز تخلص می‌کند نمونه یک انسان کامل بوده و این بزرگ‌مرد به شش زبان انگلیسی، فرانسه، روسی، عربی، ترکی و فارسی اشراف کامل دارند.
دبیر اجرایی کنگره سراسری بزرگداشت استاد حیدرعباسی نیز در این آیین با اشاره به جایگاه هنری این استاد گفت: برگزاری این آیین حرکتی برای پاسداشت سال ها تلاش استاد باریشماز در عرصه فرهنگ و ادب است.
احمد دادرس فیاض افزود: برگزاری این کنگره با رویکردی فرهنگی و در راستای به تصویر کشیدن گوشه ای از آثار بزرگ این معلم اخلاق است.
وی اضافه کرد: این کنگره شامل دوازدهمین جشنواره هنرهای تجسمی شهرستان با محوریت آثار استاد حیدرعباسی، رونمایی از کتاب ' من اوزگه دیر، اونوت منی' با مضمون تحلیلی بر آثار استاد، شب شعر، چاپ و ارائه مقالات علمی و ادبی و نیز رونمایی از تندیس استاد باریشماز است.
وی با بیان اینکه دبیرخانه این کنگره پذیرای بیش از ١٠٠ اثر و مقاله فرهنگی و هنری از سراسر کشور بوده است گفت: با داوری این آثار، ١٠ قطعه شعر، هشت مقاله، ٢ عنوان ترجمه و ١٠ مقاله به صورت سخنرانی در این کنگره ارائه می شود.
شهردار مراغه نیز در این آیین با اشاره به شخصیت فرهنگی و هنری استاد باریشماز گفت: برگزاری این کنگره فرصتی مناسب برای تبیین جایگاه فرهنگی، هنری و اجتماعی این استاد بزرگ فرهنگ و ادب خطه آذربایجان است.
محمدرضا احمدی افزود: استاد باریشماز در طول سال ها زندگی پربار خود، همواره در راستای اعتلای فرهنگ و ادب این مرز و بوم تلاش و مجاهدت کرده و تجلی شعور و آگاهی مردم این مرز و بوم در عرصه های مختلف است.
وی ادامه داد: این استاد، پاسدار نجابت کلامی و ادبی شهر فرهنگ و تاریخی مراغه در طول سال ها بوده است.
وی اضافه کرد: شهرداری مراغه نیز در راستای ارج نهادن به جایگاه این استاد شعر و ادب، از تندیس ساخته شده استاد در یکی از میادین شهر همزمان با این کنگره ونمایی می کند.
رئیس دانشگاه مراغه نیز در این آیین با اشاره به ابعاد فرهنگی آثار استاد گفت: استاد حیدرعباسی همواره دلبستگی خود به ائمه معصومین و اهل بیت (ع) را در آثار خود تجلی داده و آموزه های قرآنی و نهج ابلاغه را سرلوحه اشعار خویش داشته است.
محمدعلی لطف اللهی افزود: ارج نهادن به مقام استاد باریشماز رسالتی بر دوش همه آحاد جامعه به ویژه اهل فرهنگ و هنر بوده و امروز باید به داشتن چنین شخصیت فرهنگی در این شهرستان افتخار کرد و بالید.
معاون دانشگاه آزاد اسلامی مراغه نیز در این آیین گفت: رسالت کنونی ما در عصر حاضر قدردانی و گرامیداشت شخصیت ها و سرمایه های بزرگ فرهنگی و هنری جامعه مان است.
بابک پورقهرمانی افزود: جایگاه هنری استاد تا جایی بوده که شهرت ادبی آثارشان فراتر از کشورمان در کشورهای منطقه نیز پیچیده است.
استاد حیدرعباسی نیز در این آیین با تقدیر از برگزاری این کنگره گفت: از کسانی که برای این حرکت تلاش ها کرده و از شرکت کنندگان در این کنگره تقدیر کرده و باید بگویم که ادب حکم می کرد که خاک پای شما عزیزان می شدم.
در این آیین اساتید شعر و ادب از جمله استاد کریمی مراغه ای، نادر الهی، ودود دوستی و چندین شاعر به سرودن اشعاری با مضامین تجلیل از مقام استاد باریشماز و فرهنگ و هنر خطه آذربایجان به زبان ترکی پرداختند.
 


نوشته شده در   پنجشنبه 16 آذر 1396  ساعت  13   توسط   مدیر پرتال   
ویرایش شده در دوشنبه 20 آذر 1396 ساعت 13 توسط مدیر پرتال
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :