مهمان : 5
امروز : 38
ديروز : 232
ماه : 0
 
تاریخ : شنبه 16 دي 1396     |     کد : 134

بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان

وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در جریان سفر به استان آذربایجان‌شرقی از خانه تاریخی پروین اعتصامی و بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان بازدید کرد.

محمد محمدپور، مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی آذربایجان‌شرقی امروز در جریان بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به تشریح روند فعالیت این مرکز در طول دو سال گذشته پرداخت.
وی با بیان این‌که بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در خانه تاریخی پروین اعتصامی واقع شده است، گفت: هیات مدیره بنیاد با حضور اساتید نامی شهر تبریز فعال شده و جلسات متعددی همه روزه در این مرکز و در راستای اهداف تنظیم شده برگزار می شود.
همچنین خورشیدی، رییس هیأت مدیره بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در سخنانی اظهار داشت: این بنیاد یکی از دو وعده مهم انتخاباتی دکتر روحانی در جریان سفر به استان آذربایجان شرقی بود که تحقق یافته است.
وی با اشاره به این‌که در طول دو سال گذشته، هیأت مدیره در استقرار ارکان، تدوین باید و نبایدها و تدوین آئین‌نامه های مختلف اهتمام داشته است، گفت: پشتیبانی وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی از فعالیت های بنیاد مایه دلگرمی متولیان بنیاد بوده و انتظار داریم این روند در سال‌های آینده پشتوانه پروژه های تحقیقی و پژوهشی باشد.
خورشیدی با بیان این‌که طرح پژوهشی یکسان‌سازی نوشتاری و تلفظی کلمات ترکی آذربایجانی تهیه و تدوین شده است، گفت: طرح تحقیقی والیان آذربایجان در دو سده گذشته، با پیشرفت ٩٠ درصدی مراحل پایانی خود را سپری می کند.
وی با بیان این‌که مقدمات آغاز اجرای طرح دایرالمعارف آذربایجان فراهم شده است، افزود: در راستای پیگیری هایی که صورت گرفته است؛ به زودی دفاتر زیر مجموعه بنیاد در استان های آذری زبان منطقه شمال غرب کشور نیز فعال خواهد شد.
ابوالفضل علیمحمدی، مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان در بازدید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی از این بنیاد طی سخنانی به ارایه گزارشی از طرح های پژوهشی بنیاد پرداخت و اظهار داشت: تاکنون بیش از ١٠٠ جلسه مستمر با حضور اساتید برجسته برای طرح پژوهشی مدخل‌نویسی واژگان ترکی آذربایجانی برگزار شده است.
وی با بیان این‌که کتاب والیان آذربایجان به عنوان اثری بدیع و ماندگار اجرایی شده است، تصریح کرد: برگزاری همایش بزرگداشت استاد شهریار و پروین اعتصامی و مشارکت در برگزاری بیست همایش و کنگره در استان از جمله برنامه های بنیاد تاکنون بوده است.
علیمحمدی با اشاره به اینکه برای سال آینده ٢٣ عنوان کتاب تحقیقی، همایش‌ها و کنگره پیش بینی شده است، گفت: به مناسبت تبریز ٢٠١٨  قرار است ١٨ عنوان کتاب در عناوین مختلف چاپ شود، منبع‌شناسی فرهنگ و هنر آذربایجان، کنگره علمی خاقانی، همایش علمی مشروطه، شمس تبریزی و هفته فرهنگی هنری تبریز در گنجه و جایزه ادبی استاد شهریار، تأسیس کتابخانه تخصصی مشروطه، تدوین دایرالمعارف آذربایجان، احیای مکاتب هنری و ادبی آذربایجان از دیگر برنامه های بنیاد برای سال آینده است.
 

 


نوشته شده در   شنبه 16 دي 1396  ساعت  11   توسط   مدیر پرتال   
ویرایش شده در شنبه 16 دي 1396 ساعت 19 توسط مدیر پرتال
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :