مهمان : 6
امروز : 39
ديروز : 232
ماه : 0
 
تاریخ : پنجشنبه 12 بهمن 1396     |     کد : 138

سومین جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای هیات امنای بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان

سومین جلسه وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی با اعضای هیات امنای بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان با حضور استانداران و مدیران کل ادارات فرهنگ و ارشاد اسلامی استانهای شمالغرب، رئیس هیات مدیره،‌ مدیرعامل و اعضای هیات امنای بنیاد برگزار شد.

در این نشست "سیدعباس صالحی" وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی پس از استماع گزارش "محمد محمدپور" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنای بنیاد، "عباس خورشیدی"  رئیس هیات مدیره و "ابوالفضل علیمحمدی" مدیرعامل بنیاد ضمن قدردانی از فعالیتهای انجام شده در این بنیاد، نظیر یکسان‌سازی کلمات ترکی آذربایجانی، تاکید کرد: بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان باید در راستای گسترش و عمق بخشی به یکسری پژوهشهای کاربردی و راهبردی اقدام نماید.
وی گفت: ایران اسلامی و در راس آن آذربایجان جایگاه والایی در توسعه فرهنگ در جهان داشته و شان و منزلت  تبار فرهنگی آن ایجاب می‌کند با بهره‌گیری از قابلیت‌های بنیاد برای معرفی چهره‌ی قدرتمند و واقعی فرهنگ و هنر این  مرز و بوم اقدام نمابد.
صالحی بر لزوم تقویت ساختاری و محتوایی بنیاد فرهنگ،‌هنر و ادب آذربایجان، و برجسته کردن نقش بنیاد در حفظ وحدت ملی و تقویت زبان ترکی آذربایجانی تاکید کرد.
وی همچنین در ادامه با اشاره به حمایت مادی و معنوی از برنامه های بنیاد فرهنگ، ‌هنر و ادب آذربایجان، گفت:  این بنیاد می تواند زمینه ساز توسعه فرهنگی و هنری و رسیدن منطقه شمالغرب به جایگاه شایسته خود باشد.
توجه به زبان محلی و لزوم تدوین و چاپ و انتشار فرهنگ‌یکسان نویسی کلمات آذری،‌ انتشار دایره‌المعارف جامع آذربایجان و بهره‌گیری از آراء و نظرات اندیشمندان مختلف در این بنیاد از دیگر موارد مورد تاکید وزیر فرهنگ و ارشاد اسلامی در این دیدار بود.
استاندار آذربایجان‌شرقی نیز در این نشست، ‌با اشاره به اقدامات انجام شده توسط این بنیاد،‌ گفت: بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان مجموعه‌ای ماندگار و مهم در راستای توسعه‌ی فرهنگ و هنر آذربایجان است.
"مجید خدابخش" با اشاره به اینکه با تشکیل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان، محمل رشد و شکوفایی فرهنگ و هنر منطقه و زمینه  تعامل فعالان این حوزه مهیا شده است، ‌گفت: فعالیتهای تاثیرگذار و پیوسته‌ی این بنیاد در گرو حمایت‌های مادی و معنوی دولت و  بوبژه وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی و همراهی اصحاب فرهنگ و هنر است.
وی با اشاره به اینکه این بنیاد می‌تواند نقش مهمی در حفظ و حراست از ظرفیت‌های فرهنگی منطقه داشته باشد،‌تصریح کرد: این بنیاد می‌تواند با برنامه‌های متعدد فرهنگی و هنری و تدوین دانشنامه های ماندگار بر غنای فرهنگی این مرز و بوم بیافزاید.
استاندار آذربایجان‌شرقی همچنین این بنیاد را فرصتی برای حضور  محققان و اهالی فرهنگ و هنر و غنی‌سازی زبان و ادبیات آذربایجان‌ برشمرد.
"عباس خورشیدی" رئیس هیات مدیره‌ی بنیاد نیز ضمن ارائه و تبیین آیین‌نامه های داخلی،‌ اداری،‌ استخدامی،‌ مالی و معاملاتی و سازمانی بنیاد، خواستار تسریع در تصویب آنها شد.
در این دیدار همچنین ابوالفضل علیمحمدی مدیرعامل بنیاد، گزارشی از فعالیتهای بنیاد فرهنگ،‌ هنر و ادب آذربایجان‌ ارائه کرد.
وی با بیان این‌که تدوین فرهنگ یکسان سازی کلمات ترکی آذربایجانی و نگارش دایرالمعارف آذربایجان و کتاب والیان آذربایجان از سوی بنیاد در حال اتمام است، خاطرنشان کرد: سال های گذشته اقدامات ارزنده ای از سوی بنیاد صورت گرفته که تمامی برنامه‌ها با همراهی اندیشمندان حوزه فرهنگ و تاریخ آذربایجان همراه بوده است .
"محمد محمدپور" مدیرکل فرهنگ و ارشاد اسلامی و دبیر هیات امنای بنیاد نیز  با اشاره به اهداف و وظایف بنیاد گفت:کمک به توسعه فرهنگی اجتماعی و اقتصادی کشور از طریق توسعه‌ی منطقه‌ای، کمک به شناخت ابعاد فرهنگی تاریخی اجتماعی و اقتصادی آذربایجان، حفظ و احیای زبان و ادبیات آذری، بزرگداشت و معرفی مفاخر آذربایجان و ایجاد فضای مناسب برای تعامل و گفتگو تبادل آرا و اندیشه درخصوص مسائل فرهنگی اجتماعی و اقتصادی آذربایجان از جمله اهداف بنیاد و ایجاد و برپایی نمایشگاهها و گردهمایی های علمی و فرهنگی ، برگزاری جلسات نقد  کتاب و سخنرانی در سطوح محلی ملی  و بین‌المللی، کمک به شناخت ابعاد فرهنگی تاریخی اجتماعی آذربایجان، تشکیل گروهها در جهت صیانت و بهسازی فرهنگ مادی و معنوی آذربایجان و تدوین و انتشار دانشنامه ها و فرهنگنامه های زبان و ادبیات محلی و مکاتب هنری، ایجاد کتابخانه در حوزه ماموریت بنیاد، تولید و انتشار آثار مرتبط با موضوع فعالیت، برقراری ارتباط و تعامل و تبادل اطلاعات با سایر موسسات در داخل و خارج از کشور و ارائه مشاوره در زمینه‌های مرتبط به اشخاص حقیقی و حقوقی ازجمله وظایف بنیاد به شمار می‌رود.
همچنین در این جلسه ضمن مصوب کردن آئین‌نامه‌های داخلی،‌اداری،‌استخدامی، مالی و معاملاتی و سازمانی بنیاد،  استاندار آذربایجان شرقی به عنوان نائب رئیس هیات امنا انتخاب شد و مقرر گردید طرحهای پیشنهادی قابل اجرا برای سال 97 با مشارکت چهار استان در جلسه‌ی بعدی هیات امنا که در اسفندماه برگزار می شود مورد بررسی قرار گیرد.
 


نوشته شده در   پنجشنبه 12 بهمن 1396  ساعت  10   توسط   مدیر پرتال   
ویرایش شده در پنجشنبه 12 بهمن 1396 ساعت 10 توسط مدیر پرتال
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :