مهمان : 8
امروز : 41
ديروز : 232
ماه : 0
 
تاریخ : چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397     |     کد : 142

تألیف کتاب "شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی" پایان یافت

مدیرعامل بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان خبر داد: تألیف کتاب "شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی" یا "آذربایجان ترکی‌سینین نئجه یازیلماسی" زیر نظر شورای علمی بنیاد فرهنگ، ‌هنر و ادب آذربایجان به پایان رسید.

"ابوالفضل علیمحمدی" دررابطه با ضرورت تألیف این کتاب گفت: اغلب مشاهده می‌شود که نگارش کلمات در متون نظم و نثر معاصر ترکی آذربایجانی، مبتنی بر سلیقه و پسند شخصی شاعران و نویسندگان است اما در این کتاب، پیشنهاد شده است که در حد توان این میراث معنوی و فرهنگی ارزشمند از تشتت و غلبه‌ی سلیقه‌های فردی برکنار باشد.
وی، افزود: در کتاب یاد شده، کلمات اصیل ترکی آذربایجانی به نزدیکترین شکل ملفوظ آن نوشته شده‌اند و کلمات دخیل فارسی و عربی به استثنای کلماتی که کاملا ساختار ترکی پذیرفته‌ و در آن استحاله یافته‌اند، به همان شکل اصلی و با حفظ همان رسم‌الخط نوشته شده‌اند.
علیمحمدی، تصریح کرد: در این کتاب پس از مقدمات دستوری و املائی حدود هجده هزار و پانصد لغت و ترکیب لغوی به صورت فرهنگ املائی تدوین شده است.
مدیرعامل بنیاد فرهنگ، ‌هنر و ادب آذربایجان، همچنین در ادامه با اشاره به اینکه در این کتاب از تجارب قبلی محققان و نویسندگان و صاحبنظرانی که در این زمینه کوشش کرده‌اند نیز بهره گرفته شده است، اظهار داشت: خط کتابت زبان ترکی آذربایجانی همانطور که در طول قرنهای متمادی در ایران و کشورهای همجوار معمول بوده، همان خطی است که زبانهای فارسی و عربی بدان کتابت می‌شوند.
وی اضافه کرد: در این کتاب، اعلام و اسامی خاص به همان شکل اصلی خودشان نوشته شده‌اند و در کلمات دخیل علامت تشدید، ‌تابع زبان اصلی است اما از آنجائی که در کلمات اصیل ترکی علامت یاد شده وجود ندارد، حروف تکرار می‌شوند.
علیمحمدی گفت: هر کتاب تحقیقی و بخصوص کتاب یاد شده با مرور زمان و جمعبندی دیدگاه صاحبنظران کامل می‌شود و ما  نیز ادعایی در کامل بودن این کتاب نداریم و امیدواریم صاحبنظران با نقد منصفانه و علمی در تکمیل این کتاب ما را یاری نمایند.
براساس این گزارش بنیاد فرهنگ، هنر و ادب آذربایجان به دنبال وعده رییس جمهور در تبریز فعالیت خود را آغاز کرد و تألیف کتاب شیوه خط و فرهنگ املایی ترکی آذربایجانی، تالیف کتاب والیان آذربایجان و  شناسایی مدخلهای دایرالمعارف آذربایجان،  با برخورداری از اساتید برجسته و توانمند از اهم فعالیت های این بنیاد است.
 


نوشته شده در   چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397  ساعت  10   توسط   مدیر پرتال   
ویرایش شده در چهارشنبه 5 ارديبهشت 1397 ساعت 12 توسط مدیر پرتال
PDF چاپ ارسال برای دوستان بازگشت
نظرات شما :